Menu

Wszystko o danych osobowych

Prawo o danych osobowych. Jak się zabezpieczyć przed działaniami GIODO?

Czy firma ma prawo udostępniać dane osobowe?

alicjanowak1989

dane_osobowe

Często można spotkać się z pytaniem, czy pracodawca ma prawo udostępniać nasze dane osobowe jednostkom zewnętrznym?

Większość osób w pierwszej chwili z pewnością zaprzeczy i w rzeczy samej trudno dziwić się takiej,  a nie innej reakcji w świetle ustawy o ochronie danych osobowych. Warto jednak pamiętać, że udostępnianie informacji dotyczących tożsamości danej osoby może mieć różny charakter i docelowe przeznaczenie, a to w praktyce oznacza, że istnieją sytuacje, gdy udostępnienie tego typu informacji jest niezbędne.  

Przykładem mogą być dokumenty przedkładane w instytucjach nadrzędnych, kontrolujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czyli w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym.

Kwestia ta wydaje się być oczywista, warto jednak pamiętać, że pracownik powinien być poinformowany o działaniach pracodawcy.

Kolejną kwestią jest sposób przechowywania danych osobowych. Większość firm preferuje rozwiązania elektroniczne, nie mniej jednak zastosowanie znajdują także dokumenty papierowe, w których przedmiotowe dane są umieszczane. Bez względu na to, jaki charakter mają konkretne dane osobowe, pracodawca ma obowiązek co ich ścisłej ochrony.

Przykładowo, jeśli w firmie pojawi osoba z zewnątrz i poprosi o dane osobowe konkretnego pracownika, pracodawca nie może udzielić tego typu informacji bez zgody osoby, której przedmiotowe dane dotyczą.

Warto także podkreślić, że pracodawca nie ma prawa udostępniać danych osobowych innym pracownikom przedsiębiorstwa, z wyłączeniem jednostek nadrzędnych oraz pracowników administracji, zwłaszcza działu personalnego i księgowego.

© Wszystko o danych osobowych
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci